Platonova i Arhimedova tijela

Autor: Ivona Šakić, 22. 5. 2010.

Pripremila učiteljica Dijana Đaković

Učenice 8.a, b i c razreda izradile su modele pet Platonovih tijela i jedno Arhimedovo tijelo na dodatnoj nastavi matematike.

Platonova tijela ili pravilni poliedri su geometrijska tijela kojima strane čine pravilni sukladni mnogokuti, a iz svakog vrha izlazi jednak broj bridova. Ima ih ukupno 5.

TETRAEDAR  sastoji se od 4 jednakostranična trokuta

HEKSAEDAR (kocka)  sastoji se od 6 kvadrata

OKTAEDAR sastoji se od 8 jednakostraničnih trokuta

DODEKAEDAR sastoji se od 12 pravilnih peterokuta

IKOSAEDAR sastoji se od 20 jednakostraničnih trokuta

Arhimedovo tijelo je geometrijsko tijelo kojemu strane čine 2 vrste pravilnih mnogokuta. Ima ih ukupno 14, a mi smo napravili jedno najpoznatije, a to je nogometna lopta.

NOGOMETNA LOPTA  sastoji se od 20 pravilnih šesterokuta i 12 pravilnih peterokuta.

Učenice koje su napravile modele ovih tijela su: Tatjana Baković, 8.a
                                                                     Patricia Kralj, 8.a