Svjetski tjedan svemira

Autor: Melanija Milović, 21. 10. 2021.

Već nekoliko godina naša škola, raznim aktivnostima, obilježava Svjetski tjedan svemira.

Tjedan posvećen svemiru obilježava se svake godine od 4. do 10. listopada u organizaciji WSWA (World Space Week Asociation), najveće svjetske obrazovne organizacije povezane sa svemirom.

Teme ovogodišnjeg Svjetskog tjedna svemira je Žene u svemiru stoga je većina naših aktivnosti  prošlog tjedna bila posvećena toj temi.

U ponedjeljak 4. listopada 2021. godine učenici su imali priliku slušati preko aplikacije Zoom predavanje Nebo je granica, autorice prof. Danijele Takač.

Profesorica Takač je s nama podijelila svoje iskustvo posjeta Marshall Space Flight Center u Sjedinjenim Američkim Državama. Prije pandemije Centar je nudio mogućnost stipendije za edukaciju i boravak tijekom dva tjedna učenicima i učiteljima koji su prolazili NASA-ine programe, a po završetku su dobivali diplomu. Ponajviše učitelja bilo je iz SAD-a, a zatim ostalih zemalja svijeta. Tu mogućnost, apliciravši za stipendiju, iskoristila i učiteljica Danijela Takač iz Zagreba.

Profesorica Takač nam je ispričala o doživljaju života na modelu Međunarodne postaje o  modelu NASA -inog Centra za integraciju operacija korisnog tereta, gdje znanstvenici i inženjeri na Zemlji upravljaju složenim, međunarodnim znanstvenim eksperimentima koje astronauti provode na Međunarodnoj svemirskoj postaji, i nevjerojatnom programiranju koje nudi američki svemirski i raketni centar te izradi rakete.

U utorak 5. listopada 2021. učenici su slušali predavanje poznate hrvatske astrofizičarke Vernese Smolčić. Tema predavanja bila je Burna prošlost galaksija. U njemu su učenici mogli saznati o postanku svemira, galaksijama, crnim rupama, teleskopima koji proučavaju svemir.

Osim toga, naši učenici su imali zadatak predstaviti poznate svjetske astronomkinje i astronautkinje na što kreativniji način. Tako su se našli crteži, prezentacije i posteri poznatih žena u svemiru. Osim prve žene u svemiru Valentine Terešekove saznali smo i o Sally Ride, Jessici Meier, Christini Koch, Henrietti Swan Leavitt, Annie Jump Cannon.

Na satu prirode, učenici šestih razreda učili su o svemiru te su dobili zadatak da izrade Sunčev sustav s pripadajućim planetama. Radovi su bili izuzetno uspješni, a ideje i mašta učenika beskrajni, baš kao i Svemir.

U sklopu dodatne nastave iz kemije, 06. listopada 2021. g., učenici su  istraživali i proučavali kemijske elemente u Svemiru i o istom napravili plakat. Saznali su da su u svemiru najzastupljeniji kemijski elementi vodik i helij.

Na satu hrvatskog jezika učenici su uplovili u svijet mašte te su pisali sastavak na temu „Da sam svemirski putnik“. Radovi su bili izuzetno kreativni i maštoviti te su ovim putem barem nakratko postali mali znanstvenici koji istražuju zvijezde, planete i galaksije.

Bio je to vrlo zanimljiv i edukativan tjedan.

Učiteljice  Lea Rugole  Heštera, Mirela Letvenčuk, Ivana  Toth, Ivana  Klišanin i Valentina Jugović