Međunarodni dan žena i djevojaka u znanosti

Autor: Melanija Milović, 1. 3. 2021.

U sklopu etwinng projekta STEAM Days, u kojem sudjeluje naša škola, obilježili smo Međunarodni dan žena i djevojaka u znanosti.

Istražili smo  i predstavili živote (kroz strip, kviz, prezentaciju, izradu knjižne oznake)  i dostignuća znanstvenica koje su kroz povijest ostvarile značajan doprinos znanosti. Tako smo saznali ponešto o:  Sandri Faber,  Marie Curie, Veri Rubin, Elizabeth Garett Anderson, Lisi Meitner te našoj Zlati Bartl poznatijoj kao teta Vegeta.

Godine 2015. Opća skupština Ujedinjenih Naroda proglasila ga je 11. veljače.  Ciljevi obilježavanja ovog dana su: promicanje ravnopravnog sudjelovanja djevojaka i žena u obrazovanju, usavršavanju, radu i donošenju odluka u znanosti; eliminacija svake diskriminacije žena, uključujući u području obrazovanja i zapošljavanja te premošćivanje pravnih, ekonomskih, socijalnih i kulturnih barijera kroz poticanje razvoja obrazovnih politika i programa, uključujući školske kurikulume s ciljem poticanja većeg sudjelovanja žena i djevojaka, promocije razvoja karijere u znanostima i prepoznavanja postignuća žena u znanosti.

Prezentacije možete pogledati na sljedećim linkovima:

Marie Curie

Sandra Faber

Elisabeth Garett Anderson

Vera Rubin

Prezentacija:Zlata Bartl   Zlata Bartl-dodatno

Kratki intervju  u obliku videozapisa sa  Zlatom Bartl možete pogledati  na ZLATA BARTL (izvor: youtube)