Sjednica eko - odbora škole

Autor: Ivona Šakić, 24. 1. 2010.

U ponedjeljak (18. 1. 2010.) održana je sjednica eko-odbora škole na kojoj je školska koordinatorica V. Jugović upoznala sve članove s Planom djelovanja eko – škole te s dosad realiziranim aktivnostima u okviru toga plana. Također, istakla je koje nas aktivnosti, zadaci i poslovi očekuju i koje moramo realizirati da bismo mogli steći status Međunarodne Eko-škole.

Svi članovi tako su se, između ostalog, upoznali i s eko-kodeksom, logom i himnom eko-škole.
         Školska koordinatorica Mileva Grgić obavijestila je članove odbora da smo se 27.11.2009. predstavili na međužupanijskom susretu eko-škola iako još nismo škola s tim statusom. Tema tog susreta bila je održiva potrošnja te kako tome može pridonijeti svaka škola i njeni učenici i djelatnici. Mi smo na tom susretu pokazali, iako još nismo i službeno eko-škola, da se tako ponašamo, te smo pokazali naše akcije sakupljanja starog papira, uređivanja okoliša područnih škola u suradnji s roditeljima te plan uštede energenata u okviru održive potrošnje radom škole u jednoj smjeni čime znatno štedimo energente, posebno struju i plin.
         Potom smo predstavili rad naših eko-patrola (koje čine učenici iz eko-skupina) u školi koji svakodnevno nakon nastave provjeravaju i bilježe podatke o urednosti učionica i ostalih prostorija u školi i štednji energije. Nadamo se da ćemo, kada to vremenske prilike budu dozvolile, krenuti patrolirati u okolicu škole, školski park te povremeno u središte mjesta.
Nadalje, školska koordinatorica V. Jugović upoznala je članove eko- odbora sa skorim sudjelovanjem učenika na županijskom eko-kvizu koji će se ove godina 12. veljače održati u OŠ Topusko. Učenici će sudjelovati u natjecanju u znanju iz područja ekologije i srodnih predmeta, ali će morati prikazati istraživački projektni rad škole na određenom zadatku. Naša škola se odlučila za projekt pod nazivom „Divlja odlagališta- rane na pejzažu općine Lipovljani.“
         U tu svrhu zamolili smo članove eko-odbora iz Općine Lipovljani te upravitelja šumarije za suradnju. (I.K)