Svečano otvorenje reciklažnog dvorišta

Autor: Ivona Šakić, 11. 11. 2016.

Dana 4. studenog učenici eko skupine, uz pratnju nastavnica Valentine Jugović i Mirele Letvenčuk, bili su na svečanom otvorenju reciklažnog dvorišta u Lipovljanima. Tamo su vidjeli razne načine razvrstavanja otpada. Uz ministra, župana i još mnogo važnih osoba odlučili su podržati projekt, a evo i govora kojeg su spremili:

„Mi smo učenici eko-skupine Osnovne škole Josipa Kozarca. Već dugo godina bavimo se uspješnim planiranjem i realiziranjem različitih ekoloških projekata i očuvanjem prirode koja nas okružuje. Neki istaknuti eko projekti su zapravo dostizali i državnu razinu. Od njih želimo pohvaliti: sanaciju divljih odlagališta u sklopu projekta Divlja odlagališta – rane na pejzažu Općine Lipovljani, zatim projekt o ekološkoj proizvodnji pod nazivom Ekološka proizvodnja – izazov i budućnosti našeg zavičaja, probuđena tradicija u projektu od Lana do ponjave, ispitivanje pitkosti bunarske vode u Bunari – spomenici pitke vode u slavonskom dvorištu?!, istraživanje najbolje žarulje u sklopu projekta Žarulje sa žarnom niti odlaze u zaborav! A što sad!? te smo zaključili da su LED žarulje najbolji izbor. Isto tako odlučili smo urediti okoliš škole i prilagoditi ga učenicima u projektu koji i dan danas traje tj. Školski arboretum – mjesto igre, učenja i zabave. Uz to želimo navesti i projekte Zeleni Lipovljani čija se edukacija vršila u našoj školi, Tenine staze i Kisele kiše.

Želimo istaknuti da su nam u svim ovim projektima puno pomogli i sama Općina Lipovljani te komunalno društvo LIPKOM pa im se ovim putem želimo zahvaliti, a nadamo se i daljnjoj suradnji. Ono što je zapravo najvažnije je to da ćemo nakon ovog otvaranja imati predavanja po razredima u našoj školi o važnosti razvrstavanja, recikliranja otpada i značenja samog reciklažnog dvorišta. Nakon izlaganja učenicima cilj nam je i sazivanje roditeljskih sastanaka na kojima će također djeca izlagati ovaj projekt. Radi još boljeg odaziva ljudi i upoznavanja istih sa zadanom tematikom, izašli su i letci od projekta „Zeleni Lipovljani.“ U njima možete naći radove naših učenika koji su slikovito prikazali razvrstavanje otpada. Nadamo se da ćemo u budućnosti moći sudjelovati, zapravo stvarati, još ovakvih projekata koji svakom čovjeku olakšavaju život i čine prirodu i naše Lipovljane, kako je to Kozarac rekao, mnogo, mnogo ljepšima.“