Terenska nastava šestih razreda

Autor: Ivona Šakić, 11. 11. 2016.

Ove školske godine planirali smo terensku nastavu KONTINENTALNA LISTOPADNA ŠUMA. Unatoč još jednoj kišnoj jeseni uspjeli smo dogovoriti  i realizirati nastavu na Opekama uz veliku pomoć  Šumarskog fakulteta iz Zagreba.

Na Opekama terensku nastavu pohađaju i njihovi studenti. Oni tamo borave te  bilježe promjene u šumi, izvode razne pokuse, analiziraju i donose zaključke. Upravo zbog te činjenice  i naši planirani zadaci i njihovo ostvarenje dobili su na važnosti i značaju. Lokacija na kojoj se provodila terenska nastava bila je vrlo atraktivna i posebno zanimljiva te izuzetno edukativna zahvaljujući stručnom vodstvu gospodina Romana Rosavca. On nas je prvo upoznao  s planom izvođenja same terenske nastave. Nakon toga smo krenuli u obilazak jednog malog, ali uzornog   dijela kontinentalne listopadne šume gdje smo se mogli upoznati gotovo sa svim biljnim vrstama, ali nažalost s vrlo malo životinjskih. Pažljivo smo slušali i točno odgovarali na sva postavljena pitanja. Također smo prikupljali materijal za herbarij te uočavanjem i zaključivanjem dolazili do  odgovora na pitanja koja nam bila  zadana u našim  nastavnim listićima. Bilo je ovo vrlo lijepo iskustvo, a učenje puno, puno zanimljivije.

Sljedeće godinu planiramo cjelodnevni boravak u šumi  s više radionica. Nadamo se da ćemo to uspjeti ostvariti kao i ove godine uz pomoć dragih ljudi sa Šumarskog fakulteta. Zahvaljujemo se na edukaciji, slasnom ručku koji su nam pripremili, ali i  na izuzetnoj suradnji i potpori koju nam pružaju u mnogim našim projektima.

I još jednom za kraj, veliko hvala Šumarskom fakultetu, gospodinu dr.sc. Romanu Rosavcu i svakako gospodinu prof.dr.sc. Milanu Oršaniću s kojim smo dogovarali sve naše dosadašnje zajedničke aktivnosti.

Učenici 6.a i 6.b