"Da se ne zaboravi" - više od terenske nastave

Autor: Ivona Šakić, 1. 6. 2016.

Promičući vrijednosti Domovinskog rata Udrugu hrvatskih branitelja INA-Naftaplin KVIN, Podružnica Moslavačka Gračenica u srijedu 25. svibnja  pod nazivom  „Da se ne zaboravi“ započela je edukativnu akciju za mlade.

Prvi su sadržaj osjetili i dojmljivo prihvatili učenici OŠ Josipa Kozarca u Lipovljaima.

Predsjednik Podružnice Dragan Šarčević, najavio je da  će sudionici tog programa biti sve matične škole u zapadnoj Slavoniji  i Moslavini. U ime prve škole domaćina zahvalio je Franjo Rodić, zamjenik ravnateljice. Potporu je dao i Mario Ribar načelnik Općine Lipovljani. Pozvao je učenike da saznanjima iz te vrste susreta  13. listopada budu i sudionici Dana hrvatskih branitelja Općine Lipovljani.

Inače u Lipovljanima je  djelovalo i Zapovjedništvo Operativne grupe „Posavina“.  Prije 25 godina ona je operacijom „Orkan 91“  pod zapovjedništvom Rudija Stipčića (danas general u mirovini) do kraja 1991. godina oslobodila značajan dio okupiranog hrvatskog prostora. A on čini upravo posebno zapaženi dio povijesti hrvatske naftne industrije, ali i ponosa  hrvatskog obrambenog Domovinskog rata.

Nakon viđene filmske kronologije učenici su iz razreda krenuli na  mjesta zapadnoslavonske bojišnice. Tu su saznali o otporu hrvatskih branitelja kojim je zaustavljeni spoj Banjolučkog i Bjelovarskog korpusa  bivše JNA. Podsjetilo ih se da je tu slomljena ideja napadača o granici Velike Srbije,  i bez dvojbe da je tu  zaustavljen osvajački pohod prema hrvatskoj metropoli.

Učenici su bili na poprištima  značajnih akcija.

Na trenutke oslobađanja Bujavice (14. listopada 1991,) prvog sela u okupiranoj zapadnoj Slavoniji  podsjetio je bojnik Đuro Jonnaš. Posebno je naglasio ulogu 56. kutinske bojne u kojoj je zapovijedao.

Na Koritima uz spomen obilježje šestorici poginulih pripadnika kutinske postrojbe mladi Lipovljanci zapalili su svijeće.  Izrekli su i molitvu koju je poveo poznati branitelj Vukovara Kutinčanin  Damir Markuš.

Sat povijesti održan je i na lokaciji Trokut uz spomen obilježje u obliku monolitnih stećaka s uklesanim imenima 277 poginula hrvatska branitelja. Zajedno su podignule četiri županije, Sisačko-moslavačka, Zagrebačka, Koprivničko-križevačka i Bjelovarsko-bilogorska.
       Tu je  29. listopada 1991. godine započele akcija Orkan. O ratnim danima govorili su Ante Ćupić i Igor Ovad.  Ulogu  Hrvatske policije u Domovinskom ratu, posebno Specijalne jedinice Ris iz Kutine spomenuo je njezin pripadnik Damir Badanjak, posebno  značaj „Risova“ u  oslobađanju  prostora prema Okučanima  u vojno - redarstvenoj  operaciji Bljesak 1995. godine.

U Novskoj  u središnjem gradskom parku uz spomen obilježje na 106 poginulih Novljana podsjetio je gradonačelnik Vlado Klasan.  Poručio je mladima - nakon  počasti uz spomenike na one koji su domovini dali najviše,  izgradite  vlastiti spomenik -  u svom  srcu.

Završnica ovog korisnog pohoda bila je u zgradi INE,  Na njezinom  ulazu je i spomen na poginule branitelje, zaposlenike te tvrtke, Uz njega je  i poznata poruka Navik on živi ki  zgine pošteno. (Fran Krsto Frankopan).Osuvremljenu poruku osjetili su posvećujući je braniteljima u Domovinskom ratu i mladi sudionici započete KVIN-ove akcije „Da se ne zaboravi“.

Autor: DRAGUTIN PASARIĆ

Snimio: SINIŠA SOKOLOVIĆ