Posjet Lahor-biljni proizvodi d.o.o.

Autor: Ivona Šakić, 18. 5. 2015.

U četvrtak, 07.05.2015., posjetili smo tvornicu prirodnih sapuna i kozmetike „Lahor-biljni proizvodi d.o.o.“ u Gornjoj Gračenici. Tamo nas je Larisa Hornjak, fitoaromaterapeut, srdačno dočekala. Prije ulaska u laboratorij morali smo staviti zaštitnu opremu (kuta, rukavice, zaštita za cipele). Zatim smo došli do laboratorija  gdje smo vidjeli kemijski pribor, posuđe i uređaje koji se koriste u kozmetičkoj industriji za proizvodnju krema, sapuna i sličnih proizvoda. Nakon što smo se upoznali s posuđem i sirovinama, sami smo krenuli u izradu kreme za ruke i  balzama za usta. Pri proizvodnji smo koristili  i  eterična ulja kako bi naše kreme imale što ugodniji miris.

Najzanimljivije nam je bilo kada smo vagali sastojke i kasnije ih umiješali u jednu jedinstvenu smjesu koja je nakon hlađenja postala kozmetički proizvod. Kada smo napravili kremu, upoznali smo se sa pakiranjem proizvoda te smo i sami mogli pakirati kremu koju smo proizveli.

Nakon posjeta, krenuli smo kući. Nadamo se da ćemo doživjeti još puno ovakvih posjeta jer su jako edukativni i zanimljivi te iz njih možemo puno toga naučiti, a kasnije to znanje primijeniti na nastavi kemije.

Kemičari