Bili smo u Vukovaru

Autor: Ivona Šakić, 14. 12. 2009.

Napisale: Edita Kopecki i Barbara Nerlović, 8c

Dana 4.12.2009. 7. i 8. razredi posjetili su najtragičniji hrvatski Grad Vukovar, «grad heroj». Mjesta koja su posjetili bila su bolnica, vojarna, Ovčara i groblje. Prvo su posjetili bolnicu u kojoj se još dan danas osjeća miris straha. U njoj su vidjeli mnoge osmrtnice ljudi stradalih u ratu te prostorije u kojima su boravili ranjenici. Nakon što su obišli sve prostorije bolnice, pogledali su film snimljen 1991. godine koji je prikazivao grad Vukovar u ruševinama.

Nakon obilaska bolnice išli su do vojarne gdje su vidjeli puno tenkova, brodova i aviona. U vojarni su se upoznali s različitim oružjem i ostalim stvarima koje su se koristile u ratu. Sve stvari su već bile stare i zahrđale, ali su njih ipak zanimale. Poslije bolnice otišli su na Ovčaru gdje su vidjeli spomenik puknutog križa koji je opisivao kako i kamen od tuge može puknuti. Nedaleko od spomenika nalazio se ograđeni prostor s 200 grmića koji su obilježavali 200 mrtvih duša koje su krvoločno ubijene na tom mjestu. Posebno ih je rastužilo mnoštvo krunica koje su tužne obitelji ostavile u spomen na svoje najmilije.

I na kraju su obišli groblje gdje su ponosno stajali bijeli križevi, a svaki križ je obilježavao jednu osobu stradalu u ratu. U sredini groblja bio je jedan veliki kameni križ  sa zapaljenom vatrom. Ta vatra bi stalno gorila i nikad se ne bi gasila, a s koje god strane svijeta gledali taj kameni križ, izgledao bi isto. Poslije svega toga nadamo se da nitko nikad neće zaboraviti taj grad heroja, grad Vukovar…..