> O školi  > Povijest

POVIJEST ŠKOLE

Iz povijesnih izvora saznajemo da su prvi učenici u Lipovljanima počeli pohađati školu davne 1770. godine. Učitelj im se zvao Đuro Perecz, a marljivi đaci, njih 64, tih davnih godina učilli su čitati i pisati, računati, hrvatski jezik, i njemački jezik, kršćanski nauk i vojnu vježbu. Škola je imala tri razreda. tzv. trivialka. Djevojčice tada nisu polazile školu.

Stoljeće kasnije, godine 1899. školu pohađa170 učenika, a škola ima 4 razreda.

Od 1833. godine školu su obavezne pohađati i djevojčice  i škola dobiva naziv „Obća pučka obospolna škola“.

1830. godine sagrađena je u Lipovljanima nova školska zgrada koja je srušena 1976. godine, u njoj je bila smještena  krajiška kasarna, škola i pošta, te društveni dom i gostionica.

1905. godine otvara se škola u Krivaju.

Od 1929. pohađanje osnovne škole obavezno je za svu djecu od 7. do 14. godine, obrazovanje traje 4 godi te učenici mogu polaziti dvije godine“opetovnice“. „Opetovnice“su obuhvaćale učenike koji su završili 4 razreda i dva puta tjedno su prisustvovali nastavi da bi proširili svoje znanje.U to vrijeme u razredima je bilo 50 do 55 učenika.

Godine 1948. u Lipovljanima se počinje graditi zgrada doma, koja se nakon izgradnje pretvara u školsku zgradu u kojoj se odvijala nastava sve do otvaranja nove današnje školske zgrade 1980. godine.

Šk. godine 1951./52. otvoren je 6. razred i školu pohađa 222 učenika.

1952. godine otvorena je knjižnica i čitaonica u kući A. Šošovića. 1954./55. škola je pretvorena u osnovnu osmogodišnju školu i tada je imala 7 razreda koje je pohađalo 227 učenika.

U razdoblju od 1959. g. do 1966. g. školi u Lipovljanima  kao matičnoj školi pripajaju se područne škole smještene u Kraljevoj Velikoj, Krivaju, Staroj i Novoj Subockoj, Sigetcu i Piljenicama, a 1973. škola  u Kozaricama.

Školske godine 1957./58. otvoren je 8. razred i škola djeluje kao osmogodišnja osnovna škola, polazi ju 312 učenika u 9 razrednih odjeljenja. Pri školi je tih godina organiziran tečaj za obrazovanje odraslih, škola učenika u privredi i tečaj krojenja i šivanja.

Izgradnja nove školske zgrade

Uređivanje okoliša školske zgrade

1970. /71. školske godine u matičnoj i područnim školama  svakodnevno uči, druži se i veseli 555 učenika u 22 razredna odjela.

Školska knjižnica  u kojoj su učenici mogli posuđivati knjige ustrojena je 1971. godine u staroj školskoj zgradi, no nakon rušenja stare školske zgrade, šk. godine 1974./75. knjižnica seli u kuću Milke Šošović gdje su učenici posuđivali i listali knjige i časopise sve do 1980. g. kada je osnovna škola dobila novu školsku zgradu sa lijepim prostorom za školsku knjižnicu.

Prema popisu od 2006. godine knjižni fond školske knjižnice broji 11 719 knjiga.

Ubrzo nakon osnivanja šumarije u Lipovljanima, 1871. g. za njenog upravitelja dolazi šumar i hrvatski pisac Josip Kozarac. U Lipovljanima je živio i radio punih deset godina, te u spomen na njega škola od 1963.g. nosi njegovo ime.

Škola danas