Vijesti iz PŠ Stara Subocka

Sjećanje na Vukovar u PRO Stara Subocka

Autor: Ivona Šakić, 20. 11. 2012.

Učenici 1. i 3. razreda iz PRO Stara Subocka, 19. 11. 2012. učili su na satu razrednog odjela o gradu heroju, o Vukovaru. Najprije su pogledali film o patnjama ljudi u tromjesečnoj opsadi grada.

Pročitali su dnevne novine i saznali kako je jučer bilo u povorci sjećanja. Bili su puni pitanja jer nikako nisu mogli shvatiti zašto se to događalo, zašto postoje zločesti ljudi…

Na satu hrvatskog jezika treći razred je pisao sastavak o Vukovaru, a prvašići su odgovarali na pitanja „novinara“ (učiteljice Ljiljane).

Evo njihovih uradaka!

- Jeste li nekada prije čuli za Vukovar?

Lara: Ja sam čula od Lucije. Rekla mi je da je to jako tužan grad.

- Znate li tko se borio u tom gradu?

Lara: Borili su se ljudi i vojnici. Hrvati su bili dobri jer su imali dobrog šefa.

- Zašto su Hrvati bili dobri?

Lana: Nisu ubijali puno ljudi da poslije ne budu krivi.

- Kako ste se osjećali kad ste gledali film o Vukovaru?

Lara: Ja sam osjećala kao da mi je brat mali ubijen.

Lana: Bila sam jako tužna…ne znam zašto.

Lorian: Ja sam bio tužan jer su ljudi bili mrtvi.

Josip: Tužan… jer je puno ljudi mrtvih.

- Kako biste pomogli ljudima u Vukovaru?

Josip: Pomogao bi da sagrade novi grad.

Lorian: Pomogao bi im da se sakriju i da ostanu živi.

- Što biste poklonili ranjenoj djeci u bolnici?

Lana: Svog najdražeg plišanog psića.

Josip: Svoj avion na daljinski.

Lorian: Dao bi im svog mačka Mirka, on mi je najvažniji.

Lara: Svoju milost, da se pomolim za njih.

Što znam o Vukovaru

Vukovar je hrabar grad. Tamo je bio rat i Hrvati su se borili za Vukovar i za svoju državu. Neprijatelji su ga napali i sve uništili. Rat je bio jako strašan. Pucalo se cijela tri mjeseca. Ja sam sretan što nisam bio tamo. Jako zločesti ljudi su ubijali druge ljude, vojnike, malu djecu i starce. Nisu dali doktorima da spase ranjene.

Hrvati su bili jaki i uspjeli su pobijediti. Rat je završio uz Oluju koju je vodio naš general Ante Gotovina.

Darijo Ruzvanović, 3.r.

Što znam o Vukovaru

Vukovar je nastradao 1990.godine. Prije je bio lijep grad. Tada su ga napali neprijatelji. Ubijali su  ljude, vodili ih u logore i mučili. Na Vukovar su pucali tri mjeseca. Neprijatelji su htjeli osvojiti Hrvatsku, a naši vojnici im to nisu dali. Vukovarci su se predali, a neprijatelji ušli u grad.

Antonio Šolaja, 3.r.

Što znam o Vukovaru

Vukovar jr grad ponosa i heroja. Već je prošla dvadeset jedna godina, ali nismo zaboravili Vukovar. Rat je dugo trajao. Na Vukovar se pucalo cijela tri mjeseca. Vukovarci su se predali jer ih je bilo malo. Ne možete ni zamisliti da neprijatelji ubijaju i djecu! Zato su vojnici riskirali živote da spase grad. Stvarno je ovo strava za Vukovar. Kuće su srušene, a ljudi i djeca ubijeni ili ranjeni.

Nikada neću zaboraviti heroje iz Vukovara. Rat je završio i sada je Vukovar opet lijep herojski grad.

Mihaela Dabrović, 3.r.