Eko vijesti

Zadnja faza projekta "Od lana do ponjave"

Autor: Ivona Šakić, 18. 12. 2013.

13.12.2103., jednog lijepog prohladnog jutra,  skupili smo se na imanju obitelji Ožoga i podružili  te puno toga naučili od bake koja živi na  način kako se prije živjelo. Zanimljivim pričama i detaljima iz svoga života  pokušala nam je približiti taj dio prošlosti, koji se ne smije zaboraviti.

Prije snimanja kadrova potrebnih za film, baka Marija Vojković nam je pokazala djelić svoga bogatstva, pokazujući nam ručno tkane  i heklane ručnike s grbom, stolnjake, te mušku i žensku posavsku nošnju. Baka Marija nam je došla iz Puske i bila je obučena u posavsku narodnu nošnju.

Čim se vrijedna ekipa zagrijala i obukla počeli smo s poslom.Baka Marija nam je bila mentorica  pokazujući nam koje faze sada nakon sušenja lana slijede. Sjela je za stupu i pokazala nam na koji način se od stabljike lana dobivaju niti, tj.  pređa koja nam je potrebna za tkanje, te da se onaj ostatak stabljike naziva kudelja i služio je u davna vremena kao materijal za izradu prekrivača koji su se stavljali ispod sedla konja te užadi koja se prela na preslicu.

Od bake smo saznali i da je ovu fazu najbolje raditi ljeti kada je jako sunce, jer tada stabljika bolje puca i niti se lakše odvajaju.

Nakon stupe, kitačem  (koji liči na malu lopaticu) smo očistili omekšalu stabljiku od pljeve i prešli na sljedeće oruđe - trlicu.  Sam postupak smo i sami iskušali - vukli smo niti jednom rukom, dok smo drugom pritiskali ručicu koja je omekšavala već omekšalu stabljiku, i tako nekoliko puta preokrečući stabljiku.

Sada je slijedio greben, oruđe slično velikom češlju. Na njemu se od one omekšale stabljike razdvajaju pređa i kudelja, i jedno i drugo vrijedno i iskoristivo.

Kudelju smo sfrkali u konopac  (baka nam je pokazala kako se  to radilo  u davna vremena - niti se skupe, prepolove, jedan dio stavi u usta i rukama se frče u konop  te sveže, dok ne ide na preslicu).

Tada smo se okupili oko preslice na koju je baka stavila kudelju te otpočela stvaranje niti. Nogom je vrtila kolut koji se vrtio i namotavao niti na kolovrat.

Gotove niti s kolovrata omatamo na rašak, s raška na vitlo, pa na čekrk. S njega na mosur pa  na snovaču i na kraju na vratilo  s kojeg  „snujemo“  za stan.

Gospođa Mara Bilandžija nam je također pokazala kako se prede na vreteno (vučenje niti s prela na vreteno).

Nakon svega slijedi  nam upoznavanje sljedećeg oruđa - stana.  Jedva čekamo probati njime se koristiti i vidjeti što to  svojim rukama od lana možemo izraditi.

učiteljica Katarina