Eko vijesti

Snimanje kadrova za dokumentarac "Od lana do ponjave"

Autor: Ivona Šakić, 5. 11. 2013.

Kako bi naš dokumentarac „ Od lana do ponjave“ imao početak i kraj, u dogovoru s Maticom slovačkom (njihovim ljubaznim iznajmljivanjem Slovačke etno kuće) 18.10. smo se opet sastali i odradili i ovu etapu projekta - snimanje kadrova kojima dokumentarac počinje.

Snimanje je počelo u sobi gdje je prikazano njihovo spavanje pod perinama, buđenje od strane starije sestre te pomoć u oblačenju mlađim članovima. Djeca su se nakon buđenja  i oblačenja nošnji umila  u lavoru hladnom bunarskom vodom koju su sami donijeli s bunara, te nakon razbuđivanja pošla u ujedno dnevni boravak i kuhinju te tamo doručkovali zapečene žgance i šalicu svježe pomuzenoga kravljeg mlijeka.

Uz zajednički najvažniji obrok razgovarali su o tome koje poslove toga dana trebaju obaviti, te su se nakon dogovora svi „razbježali“ i krenuli obavljati zapovjeđene poslove.

Složna ekipa je nakon ove etape projekta otišla i do imanja obitelji Ožoga te tamo odradila i sljedeću etapu – vađenje lana iz potoka. Lan koji su prije 20 - ak dana  stavili u potok na močenje sada su izvadili snopić po snopić , ocijedili suvišnu vodu te stavili ga na sunce kako bi se neko vrijeme sušio i bio spreman za daljnju obradu.  Snopiće će se okretati i nekoliko puta kako bi se što bolje prosušili i bili spremniji za obradu. Tada će koristiti stupu  i njome odvajati vlakna,pa  češljeve, vreteno....

Veselimo se svakoj novoj etapi!

Učiteljica Katarina