Eko vijesti

Eko-dan obilježen projektima i uspjesima

Autor: Ivona Šakić, 20. 5. 2013.

Eko-dan ove školske godine organizali smo malo drugačije. Predstavili smo projekte koji su bili vrlo uspješni na natjecanjima, projekte koji su tek započeli te će se  nastaviti i sljedeće školske godine te smo sve zainteresirane izvijestili o rezultatima svih natjecanja, smotri i natječaja na kojima su naši učenici sudjelovali.

15. svibnja smo obilježili Eko-dan. Znate da naša škola ima status Eko-škole što znači da imamo veliku odgovornost u promicanju ekoloških spoznaja i razvijanju ekološke svijesti. Od nas se očekuje propagiranje prirodnih ljepota te promicanje tradicije i domoljubne svijesti.

U travnju smo započeli s projektom Od lana do ponjave. Naravno da bi jedan takav pothvat bilo teško provesti bez stručne pomoći te ovaj projekt ostvarujemo u suradnji s obitelji Ožoga iz Nove Subocke. Klara Ćosić aktivno je uključena u provedbu i sudjeluje u projektu te nam je ona ukratko ispričala kakav je to projekt, što je za sada realizirano i koje nas aktivnosti još očekuju.

Ponosni smo što smo mogli predstaviti i početak rada Učeničke zadruge Tena. S obzirom da smo tek na početku rada, za sada izrađujemo lutkice u narodnim nošnjama, ali sljedeće školske godine planiramo početi s radom raznih sekcija.  Svi znate da smo mi višenacionalno područje, tako će i naše lutkice biti obučene u razne nošnje. O radu Zadruge pričale su nam Matea Dujić i Dorotea Horvat.

Za Dan škole mnoge smo učenike nagradili za njihove uspjehe, ali s obzirom da su sada sva natjecanja završila, još smo jednom pohvalili učenike koji su osvojili zavidne rezultate.

Ove smo godine sudjelovali na:

1. županijskom natjecanju iz Geografije. Marija Ćosić osvojila je  1. mjesto. Njena voditeljica je nastavnica Ivana Toth.

2. Sudjelovali smo i na županijskom natjecanju iz Povijesti, i tamo je Marija Ćosić osvojila 1. mjesto. Njena voditeljica je nastavnica Ana Šparavac.

3. Na županijskoj smotri LiDraNo literarni rad Verene Kloc je  predložen na državnu smotru. Njena voditeljica je nastavnica Ana Doležal.

4. Ove smo godine prvi put sudjelovali na županijskom natjecanju iz Likovne kulture.  Posebno je bio uspješan  rad Nicol Debeljak koji je bio predložen na državnu smotru. Njena voditeljica je nastavnica Tomislava Franić.

5. Naši osmaši su se i ove godine uključili u obilježavanje Dana sigurnijeg interneta. Radovi sljedećih učenika su na online izložbi objavljeni kao istaknuti: Marina Mirković, Verena Kloc, Matija Vitković, Đurđica Klaus - Kovačić, Kristijan Liščinski, Sandra    Dzjama, Dea Baranek i Marija Ćosić. Njihova voditeljica je nastavnica Ivona Šakić.

6. Sudjelovali smo i na županijskom natjecanju iz Biologije. Marija Ćosić je osvojila 3. mjesto. Njena voditeljica je nastavnica Valentina Jugović.

7. Florijan Rožić je učenik područnog odjela u Piljenicama i postiže   visoke sportke rezultate. 6. svibnja sudjelovao je  na jedinstvenom dječjem atletskom natjecanjz Erste Plava liga, koje se održava pod  visokim pokroviteljstvom Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta a obuhvaća seriju atletskih natjecanja za najmlađe uzraste. U utrci na 300 m visoki start za učenike 4. razreda osvojio je prvo mjesto.

Eko grupa je ove godine bila vrlo uspješna. Pripremali su se cijele školske godine, proveli pravo istraživanje uz stručnu pomoć gospodina Drage Tisaja, napravili su prezentaciju kojom plijene pozornost te aktivno proširivali znanja mjesecima uz pomoć mnogih nastavnika. Boreći se svojim znanjem, proslavili su ime naše škole.

Eko-grupa osvojila je prvo mjesto na Ekološkom kvizu «Lijepa naša». Marija Ćosić nam je prezentirala pobjednički uradak i prenijela utiske s natjecanja. Članovi eko-grupe su: Marija Ćosić, 8.razred, Marko Smudić, 7.razred, Klara Ćosić, 6. razred i Ivan Milinović, 5. razred.

Neki su učenici sudjelovali na državnim razinama natjecanja i zbog toga je njihov rad trebao biti nagrađen. Ravnateljica škole, gospođa Mirjana Faltis čestitala je učenicina na uspjesima, pozdravila goste i uručila im skromne poklone. Zahvalila se načelniku Općine Lipovljani Mariju Ribaru i ostalim prijateljima škole koji prepoznaju naš rad i pomažu nam u ostvarivanju planiranih ciljeva.

Nagrađeni učenici su:

- članovi dramske skupine koji su se na državnom LiDraNu predstavili  dramsko-scenskom igraom Nebeska košarka. To su: Lucija Zekić, Nikolina Čulina, Vida Bilogrević, Dejan Kozić, Domagoj Komljenović, Maja Santo, Andrea Mađar, Antonio Stoček i Klara Ćosić. Njihova voditeljica je nastavnica Ljubica Rašo Belši

- učenici koji su ovojili prvo mjesto na Ekološkom kvizu «Lijepa naša»: Marija Ćosić, Klara Ćosić. Marko Smudić i Ivan Milinović. Njihova voditeljica je nastavnica Valentina Jugović.

- Marija Ćosić zbog putopisa koji je napisala, a njena voditeljica Ana Doležal  ga poslala na natječaj Ljepote moga zavičaja u organizaciji Turističke zajednice Sisačko-moslavačke županije te tako školi osigurala navčanu nagradu u iznosu od 5 000 kuna.

Ispred Općine Lipovljani, goste je pozdravila predsjednica Općinskog vijeća, gospođa Ana Doležal koja je rekla da Općina prati rad škole i uvijek rado pomaže pri realizaciju svih projekata u kojima sudjeluju naši učenici.

Na kraju smo naglasili da aktivnosti naše škole traju i dalje. Do kraja nastavne godine očekuje nas  kazališna večer koja će se održati 28.5. u 20:00 u Društvenom domu i Veseli dan na kojem sudjeluju učenici razredne nastave.

Zaključili smo da je ova nastavna godina bila vrlo uspješna te se nadamo se da ćemo i sljedeće godine  ovako ponosno nabrajati i nagrađivati uspješne učenike.

Novinarska skupina