Eko vijesti

Mi smo državni prvaci!

Autor: Ivona Šakić, 6. 5. 2013.

Na 21. svehrvatskom ekološkom kvizu "Lijepa naša" koji je održan u Starigradu Paklenica od 22.-24. travnja, učenici koji su predstavljali našu školu osvojili su 1. mjesto. To su Ivan Milinović (5.r.), Klara Ćosić (6.r.), Marko Smudić (7.r.) i Marija Ćosić (8.r.), s mentoricom Valentinom Jugović.

Natjecanje se sastojalo od tri dijela: pismenog dijela, prezentacije praktičnog rada te usmenog dijela.

U kategoriji osnovnih škola sudjelovale su 42 škole, a u kategoriji srednjih 21 srednja škola. Osim iz Hrvatske bilo je i škola iz susjedne Bosne i Hercegovine te Vojvodine.

U ponedjeljak, na Dan planeta Zemlje, krenuli smo na dugo iščekivano natjecanje. Putovali smo nekoliko sati. Nakon duge vožnje, stigli smo u Paklenicu. Tamo smo se smjestili u hotelu Bluesun Alan. Taj isti dan išli smo na svečano otvorenje natjecanja. Predsjednik udruge „Lijepa Naša“, gospodin Ante Kutle otvorio je natjecanje. Nakon njegova govora, program su uljepšala različita kulturno-umjetnička društva s raznolikim plesovima iz svoga kraja. Program je ubrzo završio, a mi smo se otišli okrijepiti u restoran hotela.

Poslije večere zaputili smo se u naše sobe. Ipak, trebalo se odmoriti i pripremiti mozak za sutrašnje natjecanje. U utorak ujutro svi smo veselo ustali, spremili se i otišli na doručak. Nakon doručka, svi sudionici natjecanja zaputili su se u dvoranu starog restorana gdje se održao pismeni dio natjecanja. Pismeni dio sastoji se od testova. Svaka škola imala je svoje predstavnike iz svakog razreda (5.-8. razreda). Svaki predstavnik pisao je test prilagođen svome razredu.

I dok je državno povjerenstvo ispravljalo naše pismene zadaće, nama je bio organiziran posjet nacionalnom parku Paklenica. Tamo smo promatrali nama nepoznate biljne vrste, promatrali planinare na planinama, proučavali bistre i brze potočiće, a i sami se penjali po prostranom Velebitu. Kada smo se vraćali u hotel zatekla nas je kiša. Ali ni ona nas nije spriječila da uživamo u prirodnim ljepotama nacionalnog parka. Iako pokisli, ubrzo smo se vratili u naš hotel.

Prvo što smo napravili kada smo stigli: otišli smo do tablice s objavljenim rezultatima za pismeni dio. Nismo mogli vjerovati, mi smo bili PRVI!

Veseli zbog postignutog uspjeha nešto smo pojeli za ručak i nestrpljivo otišli do dvorane u kojoj se odvijao drugi dio natjecanja- PowerPoint prezentacija. Svaka škola koja se prijavila na natjecanje mora imati svoj projekt prikazan kroz prezentaciju.

Tema našeg projekta bila je „Žarulje sa žarnom niti odlaze u zaborav. A što sad?!“ Ta tema je u našem mjestu postala aktualna te je pobudila mnoge interese pa smo mi željeli saznati nešto više o tome. U našem istraživanju saznali smo da je 2012. godina zadnja godina u kojoj se proizvode žarulje sa žarnom niti i željeli smo otkriti koje žarulje bi ih mogle zamijeniti te koja je žarulja zapravo ekološki najprihvatljivija. Na kraju projekta otkrili smo da je LED žarulja ekološki najprihvatljivija, ali i najbolja za naše zdravlje te bi uskoro mogla zamijeniti žarulje sa žarnom niti. Za našu prezentaciju dobili smo 26 od mogućih 30 bodova.

Nakon prezentiranja malo smo se odmorili, ali također i prošetali uz obalu našeg divnog, plavog Jadrana. Nakon večere, svi su bili uzbuđeni i nestrpljivi, jer poslije večere su dolazili rezultati iz kojih se moglo saznati tko prolazi na treći dio natjecanja-usmeni dio. Napokon je došao plakat s rezultatima i mi smo bili jako sretni jer smo nakon svih zbrojenih bodova bili PRVI!

Nakon nekih prigovora i žalbi, sveukupno je 10 osnovnih škola prošlo na usmeni dio natjecanja koji se održao u srijedu, u 9 sati ujutro. Prije spavanja ponovili smo neka od mogućih pitanja i tako uzbuđeni zaspali. Ujutro smo se nestrpljivo zaputili u jednu od hotelskih dvorana gdje se odvijalo natjecanje.

Slušajući škole koje su odgovarale prije nas ustanovili smo da najveći broj bodova ima Osnovna škola iz Zadra. Nakon njihovog odgovaranja voditeljica je pozvala nas. Uzbuđeno smo sjeli za stol predviđen za odgovaranje. Ispitivanje je počelo. Nakon što smo na sva pitanja uspješno odgovorili, povjerenstvo je izjavilo da imamo isti broj bodova kao i Osnovna škola iz Zadra te da idemo na pripetavanje. Svaka škola je izvukla po jedno pitanje. Ako točno odgovori, dobiva jedan bod, a ako ne, ne dobiva bodove.

Mi smo prvi izvlačili i izvukli pitanje vezano za geografiju. Povjerenstvo je izjavilo da je odgovor točan i dobili smo jedan bod. Tada je Zadar izvlačio pitanje. Na nama se vidjelo ubuđenje, nervoza… A onda… Zadar otvoreno izjavljuje da ne zna odgovor! Time je odlučeno da je naša škola- OŠ Josipa Kozarca Lipovljani PRVA na Svehrvatskom ekološkom kvizu!

Nakon toga svi su nam čestitali, mi smo bili sretni, ponosni i uzbuđeni. To nam je bilo jedno  lijepo iskustvo i poticaj da se i sljedeće godine prijavimo na ekološki kviz. A sada idemo slaviti!

Klara Ćosić, 6.a