> eTwinning

Projekt Kreativni čitatelji /Creative readers

Autor: Ivona Šakić, 3. 2. 2020.

Naša škola otvorila je na Etwinning platformi projekt Kreativni čitatelji /Creative readers koji će trajati 24 mjeseca. Cilj projekta je  razvijanje čitalačke pismenosti i poticanje učenika na aktivno i kritičko čitanje.  Taj cilj realizirat će se kroz tri specifična cilja, a to su: razvijanje vještina potrebnih za čitanje i uporabu informacija u svakodnevnom životu, razvijanje motivacije za prakticiranje tih vještina te razvijanje pozitivnih stavova prema knjizi i čitanju općenito. Kroz metodičku razradu kreativnog pristupa radu s književnim djelima (povezivanje različitih vrsta umjetnosti) i korištenje inovativnijih i integriranih pristupa (međupredmetna i međurazredna integracija) u nastavnom procesu, usavršit će se nastavnički pristup radu i kompetencije te osigurati kvalitetnija i poticajnija nastava. Također,  ciljevi projekta uključuju  izradu brošure koja će sadržavati inovativne i kreativne primjere pristupa obradi književnih djela te izradu video zapisa s primjerima izvedbi nastavnih sati, koji će poslužiti ostvarivanju i naših dugoročnih ciljeva. Želimo doprijeti do onih učenika koji ne čitaju, identificirati ih te razviti navike i interes za čitanjem. U skladu s postavljenim ciljevima i prioritetima odabrali smo škole partnere iz Češke, Grčke, Latvije i Makedonije kako bismo razmijenili iskustva dobre prakse, ali i omogućili diseminaciju najboljih praksi i rješenja u nekoliko zemalja istovremeno te sagledavali problem smanjenog interesa za čitanjem sa šireg stajališa, a ne samo sa stajališta svoje zemlje. Na prvoj mobilnosti odradili smo integrirane nastavne dane (lektira bez okvira, sajam knjige, učenička promidžba odabranih knjiga…), međupredmetne i međurazredne korelacije, sudjelovali na nastavi jezika nacionalnih manjina, kreativnim aktivnostima obrade književnog djela koje uključuju i ostale umjetnosti (izrada stripa, filma, slikovnice, radio igre, dramatizacije), aktivnostima prilagođenim darovitim i učenicima s posebnim potrebama te na radionicama izvannastavnih aktivnosti. (Sanja Pavić)