Lektira bez okvira, projekt poticanja čitanja i kreativnog pristupa lektirnim djelima

Autor: Melanija Milović, 29. 10. 2019.

Uz  Erasmus+ projekt  Kreativni čitatelji, Osnovna škola Josipa Kozarca, Lipovljani nositelj je i projekta Lektira bez okvira kojemu su temeljni ciljevi buđenje interesa za čitanjem te poticanje kreativnog pristupa pri obradi lektirnih djela. Našemu projektu pridružile su se i dvije partnerske škole: Osnovna škola Vidovec iz Vidovca i Osnovna škola Manuš iz Splita.

Ravnatelji, učitelji i knjižničari iz tih dviju škola pridružili su nam se u utorak 15. listopada, a zajedno s njima i njihovi učenici koji su bili smješteni u domovima naših učenika (Ivan Dorić, Leona Golubić, Jelena Hrmo, Ana i Iva Jurić, Paola Klišanin, Hana Toth, Petra Turas). Gosti, ujedno i partneri dviju škola, sudjelovali su na različitim radionicama i nastavnim satima koji su bili posvećeni lektirnim djelima i njihovoj kreativnoj obradi.

U srijedu su prisustvovali integriranim danima na nastavnim satima posvećenima Šumi Striborovoj Ivane Brlić-Mažuranić na kojima su nastavnici različitih predmeta (Hrvatski jezik, Priroda, Geografija, Povijest, Informatika, Likovna kultura,  Glazbena kultura, Vjeronauk, Matematika) na zanimljive načine odlučili spojiti lektiru sa sadržajima svojega predmeta. Osim toga učenici su sudjelovali i na kreativnoj radionici koju je održao poznati televizijski voditelj Siniša Cmrk. U večernjim satima uz razne ige zabavljali su se u školi. Četvrtak je bio dan posvećen kreativnoj obradi lektire koja potječe iz češkog govornog područja – Poštarska bajka  te debati čija je glavna teza Knjiga je bolja od filma ili TV serije. UZ pomoć učiteljica iz informatike Ivone Šakić i likovne kulture Anamarije Kovač učenici su izrađivali idejno rješenje za logo projekta. U večernjim satima učenici i učitelji su posjetili Slovačku kuću a u društvenom domu udruge nacionalnih manjina predstavile su svoje običaje i kulturu.  Sljedeći dan (petak) bio je iznimno kreativan i po svemu poseban  jer su partneri dviju škola imali priliku razgledavati Lektirni sajam na kojemu su učenici naše škole kreativnim, originalnim i zanimljivim pristupima (zadatcima) predstavljali jedno lektirno djelo. Sajam je završio zajedničkom izradom mozaika od recikliranog papira.

Prije odlaska, u školi je u večernjim satima osmišljen kratki program na kojemu su se igrokazima predstavili najmlađi učenici naše škole, a nakon toga je uslijedila večera te zajedničko druženje.

Partneri dviju škola, zajedno sa svojim učenicima, vratili su se svojim kućama u subotu, a sa sobom su ponijeli mnoštvo dojmova, iskustava i novih spoznaja o kreativnim, originalnim i zanimljivim načinima kojima se može obraditi lektirno djelo.

Napisao: Ivan Tutić, učitelj Hrvatskoga jezika