Svjetski tjedan Svemira
Autor: Ivona Šakić, 26. 10. 2019.

Učenici viših razreda naše škole   s učiteljicama Ivanom Toth i Ivanom Klišanin obilježili su Svjetski tjedan Svemira.  Tjedan, posvećen Svemiru,  se obilježava  svake godine od 4.- 10. listopada u organizaciji WSWA (World Space Week Asociation), najveće svjetske obrazovne organizacije povezane sa Svemirom, pokrenute od strane Ujedinjenih naroda i Vijeća za miroljubivo korištenje Svemira te Ureda za izvanzemaljske poslove (UN OOSA). Svjetski tjedan svemira proglasila je Opća skupština Ujedinjenih naroda  1999. godine. Obilježavanje Svjetskog tjedna svemira vodi Vijeće Ujedinjenih naroda za miroljubivo korištenje svemira i Ured Ujedinjenih naroda za izvanzemaljske poslove sa sjedištem u Beču.

Teme ovogodišnjeg Svjetskog tjedna Svemira u našoj školi su bile Planetoidi u Sunčevu Svemiru te Teorija velikog praska. Učenici su imali prilike pogledati kako komete i razni objekti utječu na planet Zemlju te kakav utjecaj na život čovjeka bi izazvao udar većih tijela  iz Svemira. U Teoriji velikog praska smo saznali da je Svemir star 13,8 milijardi godina i da je tada Svemir bio veličine graška. Kada bismo nastanak Svemira sveli na desetak minuta, život na Zemlji počinje u zadnjih desetak sekundi. (Ivana Klišanin)