Kreativni čitatelji - Dnevnik dobrih domaćina – 1. dan, 14. 10. 2019.

Autor: Melanija Milović, 31. 10. 2019.

Prva transnacionalna mobilnost partnera u projektu „Kreativni čitatelji“ iz programa Erasmus+ , održana je od 14. do 18. listopada 2019. godine. Domaćin mobilnosti bila je Osnovna škola Josipa Kozarca, Lipovljani koja je ujedno i nositelj projekta. Mobilnosti su nazočila po 2 predstavnika partnerskih škola iz Češke Republike, Grčke, Latvije i Republike Sjeverne Makedonije.

Na početku 1. mobilnosti ravnateljica škole Mirjana Faltis pozdravila je sve prisutne i zaželjela dobrodošlicu. U prigodnom programu sudjelovao je mali školski zbor. Partneri su u pratnji ravnateljice Mirjane Faltis, pedagoginje Katarine Marini i koordinatorice projekta Kristine Kos obišli školu i upoznali djelatnike.

U školskoj knjižnici održan je ogledni sat „Knjižnica, mjesto kreativnog nadahnuća i nepresušnog izvora informacija - Čarobni svijet bajki”. Sat su održale knjižničarka Melanija Milović i učiteljica razredne nastave Ksenija Dokmanić. Kroz dramski izraz i samostalan rad učenika trećeg razreda, na satu je prikazano snalaženje u vanjskom prostoru i knjižnici pomoću orijentacijskih znakova. Kroz bajku učenici su naučili vrijednosti pozitivnih osobina.

Održan je i radni sastanak na kojemu je predstavljen projekt, kao i razlozi i ciljevi provođenja projekta. Partneri su predstavili svoje škole razmijenili iskustva sudjelovanja u sličnim projektima i iznijeli svoja očekivanja od ovog projekta.Slobodno vrijeme partneri su proveli upoznavajući posebnosti Općine Lipovljani. Načelnik Općine Nikola Horvat i predsjednik Općinskog vijeća Tomislav Lukšić upriličili su prijem za goste te predstavili  općinu Lipovljani, njenu multikulturalnost i specifičnosti. Gošćama je prikazan film o općini Lipovljani i njenim  potencijalima i posebnostima. Gosti su obišli Župnu crkvu  sv. Josipa i Crkvu sv. Ane. Osim navedenih mjesta gosti su posjetili  Narodnu knjižnicu i čitaonicu Lipovljani. U večernjim satima gosti i domaćini uputili su se u Novsku, prošetali gradom i nastavili zajedničko druženje.