"Zajedno u različitosti" - druga mobilnost učenika

Autor: Melanija Milović, 27. 4. 2018.

5. DAN, 26. 04. 2018.

Upoznavanje manjinske kulture -

Romi

Danas su nam naši domaćini u svojoj školi omogućili upoznati kulturna obilježja još jedne nacionalne manjine, Roma. Prikazali su nam izuzetno atraktivan i zanimljiv nastavni sat u kojem su nas upoznali sa svojim najvažnijim blagdanom, Đurđevdanom. To je romski, ali ujedno i bugarski blagdan koji se slavi svake godine 6. svibnja. Blagdan je dobio ime po svetom Georgiju, zaštitniku pastira i ovčara te vojnika i ratnika. Taj dan predstavlja završetak zime i početak proljeća. Običaj je da se toga jutra djeca, ali i neudane djevojke, umivaju rosom kako bi ostali zdravi i lijepi. U kuću se donosi janje i na glavu mu se stavlja vijenac cvijeća te ga se nudi solju što je znak plodnosti i obilja. Također se priprema tradicionalni obredni kruh koji je simbolično ukrašen te je zajedno sa zelenim povrćem, sirom i mlijekom poslužen na stolu svake obitelji.

Osim navedenih đurđevdanskih običaja učenici su nam scenski prikazali šaljivu priču koja prikazuje odnose mladih Roma prema starima u obitelji. Učenici su nam također otpjevali poznatu romsku pjesmu „Erdelezi“ (korištena u filmu Emira Kusturice). Posebno zanimljiv dio sata je bila mogućnost kušanja , ali i pripreme obrednog kruha na tradicionalan način uz pomoć roditelja romskih učenika.

Nakon sata održan je radni sastanak za učitelje na kojem je izvršena analiza viđenog, a svi učenici su to vrijeme iskoristili za bolje upoznavanje, zajedničko druženje i igru na školskom dvorištu.

Poslije školskih aktivnosti posjetili smo Klisurski manastir (osnovan 1240. g.), stoljećima star duhovni centar pravoslavnog kršćanstva. Osim što smo se upoznali s njegovom povijesti, upoznali smo se i s načinom ručne izrade ikona (slika na drvu, vjerskih sadržaja, oslikanih korištenjem prirodnih materijala).

Nakon ručka i kratkog odmora , poslijepodne smo proveli u sportskim natjecanjima i učenju tradicijskih plesova. Večer je bila posebno zabavna. Imali smo proglašenje najatraktivnije učeničke fotografije, a zatim reviju neobičnih frizura te dugo u noć plesni „pyjama party“.