PŠ Piljenice, PŠ Nova Subocka i PŠ Stara Subocka na terenskoj nastavi u Đakovu i Slavonskom Brodu

Autor: Ivona Šakić, 10. 5. 2017.

U petak 05.05.2017. učenici PŠ Piljenice, PŠ Nova Subocka i PŠ Stara Subocka bili su na terenskoj nastavi u Đakovu i Slavonskom Brodu.

U jutarnjim satima po nas je stigao autobus i već poznati nam vodič Vlado. Toplo i veselo nas je pozdravio i krenuli smo na naše putovanje.

Prvo odredište bilo nam je Đakovo. Tamo nas je dočekala kiša pa smo brzim korakom krenuli do đakovačke katedrale Svetog Petra. Saznali smo da je glavni inicijator za podizanje ove građevine bio đakovački biskup Josip Juraj Strossmayer.  Sagrađena je u drugoj polovici 19. st., a građena je punih petnaest godina. Unutrašnjost katedrale oslkavali su talijanski slikari, a hrvatski kipari Vatroslav Donegani i Ivan Rendić autori su najvećeg dijela skulptura na oltarima te reljefa u katedrali. U kripti katedrale grobnica je biskupa Strossmayera.

Nakon razgledavanja katedrale krenuli smo do Državne ergele Đakovo i to u Pastuharnu.  Saznali smo da je Ergela osnovana još u 15. st., što je svrstava među najstarije Ergele u Europi. Konji lipicanske pasmine počinju se uzgajati početkom 19. st. Ergela ima bogatu povijest uzgoja i dresure konja. Ljubazan i zanimljiv gospodin prvo nam je pokazao zatvorenu jahaonicu, šetnicu, a potom i štale u kojima se nalaze te prekrasne i veličanstvene životinje.

Potom odlazimo do obližnje Vile Magic gdje nas dočekuje mađioničar Josip. Josip nam je pripremio zanimljivu mađioničarsku predstavu prepunu zanimljivih trikova. Naravno, za izvođenje trikova trebao je pomoć, pa su učenici sa zadovoljstvom sudjelovali. Nakon mađioničarske predstave posjetili smo i mađioničarski muzej.

Iz Đakova put nas dalje vodi do Oprisavaca gdje smo ručali u Kući dida Tunje. Nakon ručka razgledavali smo seosko domaćinstvo.

Zatim smo krenuli put Slavonskog Broda. Prvo smo prošetali do Trga Ivane Brlić – Mažuranić, a potom i do njene rodne kuće. Kratko smo prošetali i Splavarskom ulicom, a na kraju smo pojeli ukusan sladoled i krenuli do autobusa.

Zadovoljni, sretni i prepunu dojmova u večernjim satima vratili smo se svojim kućama.

Učenici i učiteljice