Literarna večer u školskoj knjižnici

Autor: Ivona Šakić, 3. 11. 2016.

U petak 28. listopada s početkom u 16,00 sati u školskoj knjižnici održali smo Literarnu večer. Tom smo prigodom obilježili još jedan Mjesec hrvatske knjige i još jednom se prisjetili kako je ove godine 110. obljetnica smrti pisca Josipa Kozarca u čiju je čast i naša škola dobila ime. Na početku večeri pozdravio nas je knjižničar i upoznao s početcima Mjeseca hrvatske knjige te započeo svečani program tekstom Zašto li čitam?

U prvom, svečanom, dijelu programa mogli smo uživati u monologu Kozarac u izvedbi učenika Luke Mateškovića, program se nastavio prezentacijom Josip Kozarac koju je održala učenica Sara Zeman, a iz koje smo mogli saznati mnoge podatke o piščevu životu i radu. Nastavili smo čitanjem radova učenica literarne skupine, naših literaraca. Ema Franjić, Anja Brtan, Nikolina Letvenčuk, Josipa Debeljak, Lena Repinc, Klaudija Jolić i Gabrijela Žabek zabavile su nas čitanjem svojih radova.

Uslijedio je natjecateljski dio programa u kojem su se učenici podijelili u četiri skupine te odabrali svoje predstavnike za sudjelovanje u natjecanjima iz brzinskoga čitanja Čitam 100 na sat i interpretativnoga čitanja Čitam za 5. nastavili smo s četiri igre asocijacija Mogu ja te večer završili literarnom radionicom Pišemo pjesmu. U kojoj su nam vješti literarci pokazali kako mogu uključiti zadane riječi, motive, u svoju pjesmu. Stručni žiri, koji su činile učiteljice hrvatskoga jezika i knjižničar, strogo su ocijenili i vrednovali sve nastupe i radove te smo na kraju dobili i pobjednike, skupinu pod nazivom Šumari. Pobjednici su na kraju primili simbolične poklone, a što je još važnije svi smo se lijepo zabavili.